Jako odborníci s mnohaletými zkušenostmi doporučujeme pro výrobu zlatých šperků používat vždy přírodní kameny. Přírodní kameny, díky své výjimečnosti a tvrdosti, ve šperku výrazně zvyšují hodnotu, navíc si po staletí udrží svou krásu. Pokud vlastníte nevybroušený přírodní kámen, neváhejte nás kontaktovat. Kámen pro vás rádi vybrousíme a upravíme do vámi zvoleného šperku.
Kromě diamantů jsou v poslední době nejoblíbenější, safíry, jejichž naleziště jsou téměř vyčerpána. Nabízíme diamanty z Izraele DIC Ramat Gan a z Antverp, rubíny ze severního Thajska, smaragdy z Indie, safíry a turmalíny ze Srí Lanky, opály z Austrálie a České republiky, české granáty z Trutnova a tanzanity z Tanzanie ve východní Africe.
Často od klientů slýcháme dotaz, jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem. Diamant je surový kámen bez brusu, briliant je diamant s briliantovým brusem.
První místo mezi všemi drahými kameny zaujímá bezesporu diamant. Jde o nejtvrdší přírodní minerál, který lidstvo zná. Diamant je forma uhlíku a vzniká za pomoci extrémních teplot a tlaku.
Slovo diamant pochází z řeckého ἀδάμας [adámas], znamenající nezničitelný.
Takřka všechny diamanty obsahují drobné nedokonalosti - mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů. Za "bezchybný" se obyčejně považuje takový kámen, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Absolutně bezchybné diamanty jsou neobyčejně vzácné, což se také odráží na jejich hodnotě.
Standardně používáme tyto diamanty:
Za dokonalý považujeme bezbarvý diamant. Dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky, takzvaný oheň. Většina přírodních diamantů obsahuje zabarvení, které způsobují drobné nečistoty uvnitř kamene. Výjimkou jsou přírodně barevné diamanty. U nich je zbarvení žádoucí a jejich hodnota je několikanásobně vyšší než cena bílých diamantů.
Kvalita brusu je jedním ze základních kritérií, podle kterých klenotníci diamanty hodnotí. Brus určuje, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý, navíc u něj můžeme pozorovat duhové záblesky, které vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami.
Hmotnost diamantů se udává v karátech (1 karát = 0,2 g). Dva stejně velké diamanty se mohou výrazně lišit cenou, pokud mají rozdílnou kvalitu čistoty, barvy a brusu. Menší, ale kvalitnější kámen může být hodnotnější než větší diamant s výraznými nedostatky. Malé diamanty se v přírodě nacházejí mnohem častěji, proto je cena diamantu větší váhy, při stejných ostatních parametrech, násobně vyšší.