Tradice spojené s svatební etiketou se postupně vyvíjejí během času. Jejich vývoj není ovlivňován pouze ekonomickou situací, ale i větší nezávislostí žen v současném světě. V dnešní době se stále více prosazuje neformální pravidlo, že svatební náklady nesou nevěsta a ženich, či případně jejich rodiče či prarodiče ze stran obou rodin. Existuje mnoho různých variant a kombinací těchto zvyklostí. Zde uvádíme jednu z možných:
Podle obvyklého zvyku rodina nevěsty obvykle poskytovala největší finanční podíl na svatebních nákladech. Před začátkem plánování je vhodné vytvořit si detailní rozpočet. Tento harmonogram je nezbytným seznamem pro plánování svatby. Obsahuje náklady spojené s obřadem (včetně poplatků úřadu), svatebními šaty, výzdobou, hudbou a zejména pronájmem místa a hostiny. Poté je důležité zvážit, co můžete zajistit sami, kde mohou přispět rodina a přátelé a kde je potřeba odborného zapojení.
- ubytování,
- drobný dárek pro družičky.
- rozlučkový večer se svobodou,
- snubní prsteny,
- svůj oblek,
- svatební květiny a myrty,
- poplatek oddávajícímu,
- svatební cestu.
- svatební hostinu, jídlo a pití,
- svatební auto (historické,luxusní nebo koňský povoz),
- fotografie,
- svatební dar pro novomanžele,
- dort,
- výzdobu svatební místnosti,
- svatební pozvánky a oznámení,
- svatební šaty s doplňky.
- svatební dar pro novomanžele,
- hudbu.
- náklady na dopravu svatebčanů,
- svatební dar pro novomanžele,
- holubice.
Dar pro ženicha a nevěstu, který může být originální: album s penězi, zabetonovaná malá truhla s mincemi a kufrem se sbíječkou. Vždy volte dle stylu nevěsty a ženicha.